Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota

Innowacyjne Terapie Neurosensoryczne

W ramach rozwijania oferty z zakresu zdrowia psychiczego SZPZLO Warszawa-Ochota wdraża również nowoczesne rozwiązania terapeutyczne m.in.: zastosowanie ścian wizyjnych w arteterapii w ODPR w Ursusie, stworzyliśmy pracownię przezczaszkowej symulacji magnetycznej dzięki pozyskaniu urządzenia (urządzenie TMS Horizon) i pracownię terapii słuchowej metodą Tomatisa.

Wdrożenie wspomnianych wyżej najnowszych rozwiązań technologicznych pozwala na stworzenie oferty ukierunkowanej na osoby ze szczególnymi potrzebami: z zaburzeniami przetwarzania bodźców sensorycznych (zmysłowych) oraz neurorozwojowych zaburzeń psychicznych. Wykorzystanie nowoczesnych urządzeń umożliwia, w uzasadnionych przypadkach, ograniczenie terapii lekowej (m. in. zmniejszenie dawek stosowanych leków).
 
Przezczaszkowa Stymulacja Magnetyczna (TMS)
W SZPZLO Warszawa-Ochota oferujemy jedną z najnowszych metod leczenia w dziedzinie neurologii i psychiatrii - przezczaszkową stymulację magnetyczną (TMS). Jest to nowoczesna, nieinwazyjna metoda stymulacji mózgu, która wykorzystuje krótkie impulsy magnetyczne do indukowania prądów elektrycznych.

Co to jest TMS?
Technologia TMS służy do prowadzenia nowoczesnej terapii, której zakres stosowania przypomina w działaniu rezonans magnetyczny. Za pomocą impulsów magnetycznych stymuluje się aktywność neuronów lub wycisza ich nadaktywność. Krótkie impulsy magnetyczne bezboleśnie oddziałują na zewnętrzną powierzchnię mózgu. W tych miejscach indukowane są bardzo małe pola elektromagnetyczne, które wpływają na aktywność neuronów: pobudzają lub hamują określone obszary mózgu.
TMS powoduje zwiększenie tzw. neuroplastyczności tkanki nerwowej poprzez wydzielanie w mózgu substancji neuroprotekcyjnych i neuroprzekaźników (takich jak np. serotonina). Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna TMS powoduje również pobudzenie procesów powstawania nowych połączeń nerwowych (neurogeneza).

Gdzie stosujemy TMS?
TMS znajduje zastosowanie w:
  • Leczenie depresji lekoopornej.

Jak przebiega zabieg?
Sesja TMS trwa kilka do kilkunastu minut. Stymulacja jest bezbolesna i nie wymaga znieczulenia, a powrót do normalnej aktywności jest możliwy bezpośrednio po zakończonej sesji.

Efekty terapii
Efekty terapii TMS zazwyczaj nie są widoczne natychmiast, ale stopniowo narastają w ciągu kilku tygodni po zabiegu.

Przeciwskazaniem do terapii elektrowstrząsowej jest podwyższenie ciśnienia śródczaszkowego.

Przeciwwskazania względne:
• zawał serca w ciągu ostatnich 3 miesięcy;
• niewyrównaną niewydolność serca;
• ciężkie wady zastawkowe serca;
• niestabilną dusznicę bolesną;
• złożone zaburzenia rytmu serca;
• tętniaka aorty;
• niewyrównaną cukrzycę;
• niewyrównaną niewydolność nerek;
• ciężkie zaburzenia metaboliczne;
• ciężkie choroby płuc;
• ostry napad jaskry;
• udar mózgu w ciągu ostatnich 4 tygodni;
• odklejenie siatkówki.

Nasze doświadczenie i dostępność
Oferujemy terapię TMS jako część naszej zaawansowanej opieki nad pacjentami z różnymi schorzeniami neurologicznymi i psychicznymi. Nasz ośrodek jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, w których można skorzystać z tej nowoczesnej metody terapii, stosowanej z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i skuteczności.
Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem, aby dowiedzieć się więcej o tej terapii i ustalić, czy jest ona odpowiednia dla Ciebie lub Twoich bliskich.

Metoda Tomatisa polega na stymulacji neurosensorycznej (audiopsycholingwistyczna), kształtującej uwagę słuchową (świadome odbieranie bodźców dźwiękowych).
Wzmacnianie umiejętności aktywnego słuchania przyczynia się do poprawy funkcjonowania w wielu sferach. Metoda Tomatisa znajduje zastosowanie zarówno u dzieci, jak i u dorosłych w przypadku takich zaburzeń jak: kłopoty z koncentracją, zaburzenia mowy, dysleksja, nadpobudliwość psychoruchowa, depresja, narażenie na przewlekły stres.


Metoda Tomatisa, dzięki zastosowaniu specjalnie skonstruowanych słuchawek, zmniejsza nadwrażliwości słuchowe, a słuchanie w trakcie terapii dźwięków bogatych w wysokie tony harmoniczne, stymuluje korę mózgową, obniżając tym samym poziom lęku, co w efekcie znacznie poprawia samopoczucie i funkcjonowanie społeczne. Metodę Tomatisa® można stosować w dowolnym wieku (dzieci, dorośli, osoby starsze), zarówno w celu rozwoju osobistego, jak i w celu przeciwdziałania zaburzeniom lub trudnościom.

Celem terapii jest efektywny trening ucha. Wykwalifikowany terapeuta przeprowadza badanie uwagi słuchowej (diagnoza audiolaterometryczna) i ordynuje odpowiednie ćwiczenia słuchowe. W tym celu wykorzystuje się pewnego rodzaju przekaźnik, tzw. elektroniczne ucho. Pacjent zakłada specjalne słuchawki, które przewodzą dźwięk drogą powietrzną oraz kostną, dzięki czemu intensywnie stymulują korę mózgową.
Cała terapia podzielona jest na kilka etapów. Rozpoczyna się, pobudzając dźwiękowo pacjenta w sposób intensywny – ten etap trwa mniej więcej pół godziny dziennie i rozłożony jest na okres dwóch tygodni. W końcowym etapie pojedyncze sesje wydłuża się, jednakże pomiędzy tymi etapami wymagana jest kilkutygodniowa przerwa. Tutaj umożliwia się pacjentowi słuchanie własnego głosu poprzez wykorzystanie mikrofonu. W ten sposób staramy się także przywrócić niezachwiane funkcjonowanie przewodnictwa kostnego i powietrznego. 

Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać na bieżąco informacje o nowościach naszego portalu: więcej

NEWSLETTER

Regulamin Bezpłatnego Newslettera.