Program Promocji Zdrowia - Profilaktyka Onkologiczna - Edukacja w zakresie samobadania "Sprawdzam!"
Opis i cele programu
Co roku w Polsce na nowotwór jądra i nowotwór gruczołu krokowego umiera ok. 5,5 tys. mężczyzn, a rak piersi, to najczęściej występujący nowotwór wśród Polek, przez którego corocznie umiera ok. 6 tys. kobiet. Profilaktyka jest jedną z najskuteczniejszych metod w leczeniu większości nowotworów, również raka piersi i jąder. Wczesne wykrycie nowotworu może sprzyjać całkowitemu wyleczeniu. Samobadanie piersi i jąder stanowi pierwszy, a zarazem najważniejszy element profilaktyki onkologicznej.
Program ma na celu doskonalenie umiejętności w zakresie samobadania piersi i jąder oraz zwiększenie wiedzy z zakresu profilaktyki tych nowotworów u pacjentek i pacjentów miejskich podmiotów leczniczych. Ponadto, podczas udziału w szkoleniu Pacjenci zostaną poinformowani o istotnym wpływie zdrowego stylu życia, rozumianego poprzez odpowiednią dietę i aktywność fizyczną, na profilaktykę chorób onkologicznych.
Program Promocji Zdrowia “Wawa- TUS-y” - Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci i młodzieży mieszkających lub uczących się w m.st. Warszawa
Program finansowany jest ze środków miasta stołecznego Warszawy oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Opis i cele programu
Pogarszające się wskaźniki dotyczące zdrowia psychicznego i prób samobójczych wśród młodych ludzi w połączniu z niedostępnością odpowiedniego wsparcia psychicznego, brakiem łózek psychiatrycznych i niezaspokojoną potrzebą opieki obciążają dzieci i młodzież w Polsce. Dodatkowo do pogorszenia dobrostanu psychicznego młodych ludzi przyczyniły się również wojna na Ukrainie i izolacja społeczna spowodowana pandemią, a także edukacja zdalna. Według przeprowadzonych badań, dzieci i młodzież odczuwają samotność, brak poczucia bezpieczeństwa, akceptacji i niespełnione oczekiwania. Dlatego w obliczu ciągle pogarszającej się kondycji zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce, należy podjąć skuteczne działania.
Celem programu jest wzmocnienie kompetencji społecznych uczniów i uczennic szkół podstawowych zamieszkałych lub uczących się w m.st. Warszawa. Szczegółowy cel zakłada również poszerzenie umiejętności uczniów i uczennic warszawskich szkół podstawowych w zakresie rozpoznawania własnych emocji i emocji innych. Uczestnicy programu mają również zwiększyć wiedzę na temat sposobów radzenia sobie z sytuacjami trudnymi i rozwiązywaniem konfliktów.
Zadanie pn. Program “Wawa- TUS-y” - Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci i młodzieży mieszkających lub uczących się w m.st. Warszawa współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego
#Mazowszepomaga #programywsparcia #mazowszedlazdrowiapsychicznego
Program polityki zdrowotnej w zakresie wczesnego wykrywania zaburzeń słuchu wśród uczniów klas I oraz VIII
szkół podstawowych na terenie m.st. Warszawy na lata 2023-2025
Opis i cele programu
Prawidłowe funkcjonowanie narządów zmysłów - słuchu i wzroku oraz właściwie rozwinięta mowa stanowią podstawę procesu komunikacji współczesnego społeczeństwa. Zaburzenia w zakresie funkcjonowania wymienionych narządów zmysłów mogą być zasadniczą przeszkodą w rozwoju społecznym i komunikacyjnym dziecka. Postępujący niedosłuch wpływa negatywnie na funkcjonowanie oraz zachowanie dziecka w środowisku. Wśród dzieci w wieku szkolnym może być również jedną z przyczyn opóźnionego rozwoju, stanowić zasadniczy problem w komunikacji rówieśniczej oraz przyczynić się do poważnych trudności w nauce.
Celem programu jest zwiększenie wczesnej wykrywalności zaburzeń słuchu u uczniów klas I i klas VIII szkół podstawowych na terenie m.st. Warszawy w latach 2023-2025. Zdobycie wiedzy w zakresie zalecanych działań ochronnych sprzyjających redukcji ryzyka narażenia na wady słuchu. Wzrost poziomu wiedzy i świadomości w zakresie zalecanych działań wczesnego wykrywania wad rozwojowych, przyczyn zaburzeń nabytych słuchu oraz terapii zaburzeń słuchu a także roli profilaktyki wśród co najmniej rodziców/opiekunów prawnych, nauczycieli uczniów klas I i VIII biorących udział w programie.
Program promocji zdrowia w zakresie edukacji zdrowotnej młodzieży szkolnej w wieku pomiędzy 18 a 19 rokiem życia w zakresie nadciśnienia tętniczego.
Opis i cele programu
Celem głównym programu jest edukacja zdrowotna młodzieży szkolnej w zakresie nadciśnienia tętniczego.
Cele pośrednie:
- nauka zasad i ćwiczenie prawidłowej techniki pomiaru ciśnienia krwi,
- nauka prawidłowego wyliczania BMI,
- podniesienie u młodzieży poziomu podstawowej wiedzy na temat prawidłowych zachowań zdrowotnych oraz czynników ryzyka chorób układu krążenia, w tym nadciśnienia tętniczego.
Program skupia sie na następujących zakresach tematycznych:
- edukacja w zakresie prawidłowych zachowań zdrowotnych oraz czynników ryzyka chorób układu krążenia,
- nauka zasad i ćwiczenie prawidłowej techniki pomiaru ciśnienia krwi (2 spotkania po 4 pomiary tj. 2 instruktażowe + 2 samodzielne):
- zapoznanie z zasadami i prawidłową techniką pomiaru ciśnienia krwi,
- wykonanie instruktażowego pomiaru ciśnienia krwi, każdemu uczestnikowi - 2 razy po 2 pomiary ciśnienia, mierzone na obu rękach w odstępie co najmniej dwóch tygodni,
- samodzielne wykonanie pomiarów przez uczestników – 2 razy po 2 pomiary ciśnienia, mierzone na obu rękach w odstępie co najmniej dwóch tygodni,
- ocena średnich wartości ciśnienia,
- u osób ze średnią wartością powyżej 140/90 mmHg, poinformowanie o konieczności zgłoszenia się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w celu dalszej diagnostyki i ewentualnego leczenia.
- nauka prawidłowego wyliczania BMI:
- zapoznanie z prawidłową techniką wyliczenia BMI,
- wykonanie instruktażowego wyliczenia BMI,
- pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu brzucha uczestników,
- u osób z nadwagą i otyłością przeprowadzenie specjalistycznej edukacji w zakresie oddziaływania aktywności ruchowej i prawidłowej diety na poprawę stanu zdrowia.
Projekt finansowany ze środków m.st. Warszawy.
Program Promocji Zdrowia „Zdrowy Uczeń”
Opis i cele programu
Program „Zdrowy Uczeń” ma za zadanie rozpowszechnianie działań z zakresu promocji zdrowia wśród uczniów.
Zdrowie jest nieodłącznym warunkiem osiągnięć szkolnych i dobrej jakości życia. Pożądane postawy i nawyki kształtowane są poprzez zdobywanie wiedzy o zdrowiu oraz umiejętności. Program kierowany jest do dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół publicznych, dla których m.st. Warszawa jest organem prowadzącym, tj. szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Osobami realizującymi program są głównie pielęgniarki szkolne, które przy realizacji poszczególnych tematów współpracują z zapraszanymi osobami np.: lekarzami, dietetykami, położnymi.
Celem głównym działań jest zapewnienie warunków do zdobywania przez uczniów wiedzy w zakresie zachowań
prozdrowotnych i poszanowania własnego zdrowia:
- Wiedzy na temat higieny osobistej w tym jamy ustnej jako czynnika mającego ścisły związek pomiędzy prawidłowym myciem zębów a chorobami przyzębia i występowaniem próchnicy.
- Wiadomości w zakresie prawidłowej higieny odpoczynku i aktywności fizycznej jako czynnika mającego wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne
- Edukowanie dzieci i młodzieży w zakresie racjonalnego modelu żywienia i picia wody jako czynnika mającego ścisły związek pomiędzy sposobem odżywiania a zachowaniem zdrowia
- Przekazanie wiedzy na temat zapobiegania chorobom zakaźnym w tym wpływu szczepień ochronnych
- Nauka zasad i ćwiczenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz nauka unikania zagrożeń
- Zwiększenie świadomości dotyczącej wczesnego wykrywania chorób nowotworowych oraz nauka samobadania piersi u dziewcząt oraz jąder u chłopców
- Przekazanie wiedzy na temat czynników ryzyka chorób układu krążenia oraz możliwości działań w zakresieich zapobiegania.
- Edukacja w temacie wpływu palenia tytoniu na powstawanie chorób układu krążenia
Program Promocji Zdrowia pn. „Aktywny Senior”
Opis i cele programu
Warunkiem bezpiecznego, aktywnego i zdrowego starzenia się jest przeciwdziałanie głównym czynnikom ryzyka w czasie wszystkich faz życia. Główne czynniki ryzyka to m.in. brak aktywności fizycznej. Regularna aktywność ruchowa jest jedną z najważniejszych składowych promocji zdrowia osób starszych. Program promocji zdrowia pn. „Aktywny Senior” stanowi odpowiedź na potrzeby starzejącego się społeczeństwa, a w szczególności zapobieganie niepełnosprawności osób starszych.
Celem programu jest zachowanie i poprawa ogólnej sprawności oraz jakości życia seniorów i seniorek - mieszkańców m.st. Warszawy
Cel realizowany będzie poprzez:
- Edukację zdrowotną w zakresie:
- diety zasad prawidłowego odżywiania,zmiany niekorzystnych nawyków żywieniowych
- stresu
- metod radzenia sobie z sytuacją trudną, relaksacji
- nałogów
- wypadków i urazów
- schorzeń, zachowań zdrowotnych sprzyjających efektywności terapii oraz wtórnej prewencji niesprawności
- schorzeń i działań opiekuńczych, wdrażania programów rehabilitacjia także terapii zajęciowej
- Aktywność ruchową seniorów i seniorek w zakresie:
- Promowania zdrowego i aktywnego starzenia się
- Dostarczenia wiedzy w zakresie znaczenia roli aktywności fizycznej dla zdrowia
- Nauki ćwiczeń możliwych do wykonania również w warunkach domowych
Profilaktyka i promocja zdrowia skierowana do seniorów i seniorek m.st. Warszawy w wieku powyżej 60 r.
Ponadpodstawowy program terapii skierowany do osób z uzależnieniem od alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz do bliskich osób z uzależnieniem, będących mieszkańcami m.st. Warszawy.
Opis i cele programu
Program ponadpodstawowy finansowany jest ze środków m.st. Warszawy jako kontynuacja programu podstawowego realizowanego w ramach środków z NFZ. Z programu mogą skorzystać osoby, które są mieszkańcami m.st. Warszawy i ukończyły podstawowe leczenie w ramach NFZ, z wyłaczeniem osób wychowujących się w rodzinach, w których występowało uzależnienie (DDA), te osoby mogą skoarzystać z oddziaływań bez uprzedniej terapii. Jego cel, poza rozwijaniem umiejętności potrzebnych do utrzymywania abstynencji, ukierunkowany jest na poprawę jakości funkcjonowania pacjentów uzależnionych w poszczególnych sferach życia: psychicznej, społecznej, zawodowej, ogólnozdrowotnej oraz skoncentrowany na dalszej pracy nad trzeźwością i rozwojem osobistym.
W ramach programu prowadzone są wyspecjalizowane formy terapii indywidualnej i grupowej oraz treningi, warsztaty rozwoju osobistego i umiejętności psychospołeczne skierowane do osób uzależnionych jak i ich rodzin.
Głównym celem jest:
- ograniczanie szkód zdrowotnych i społecznych wynikających ze spożywania alkoholu i innych środków psychoaktywnych,
- poprawa funkcjonowania psychospołecznego osób z uzależnieniem od alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz bliskich osób z uzależnieniem,
-zwiększeniu dostępności do różnych form psychoterapii w ramach programu ponadpodstawowego,
- zapewnienie specjalistycznego wsparcia dzieciom i ich rodzinom w zakresie diagnozy i terapii FAS/FASD
,
- przeciwdziałanie uzależnieniom behawioralnym poprzez prowadzenie działań edukacyjnych i informacyjnych skierowanych do mieszkańców m.st. Warszawy.
Program realizowany jest w dwóch placówkach:
- Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia, ul. Skarżyńskiego 1 (parter);
- Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia, ul. Kadłubka 18.